Kilo Verememenize Neden Olan 10 Gerçek

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir şişmanlığın bir çok hastalığa yol açtığını ifade ederek, “Obezite (şişmanlık) vücutta aşırı yağ birikmesi ile giden karmaşık bir durumdur. Şişmanlık sadece bir kozmetik sorun değildir. Şişmanlık bir sürü ölümcül ağır hastalığı da beraberinde getirir veya bu hastalıklara yakalanma riskini artırır. Çok fazla şişman olan hastalar büyük olasılıkla yakın bir zamanda bu kilo ile ilgili bir sağlık sorunu yaşayacaklardır.” diye konuştu. Yetişir şişmanlığın risk faktörlerini ise şöyle sıraladı:

 

  1. Genetik faktörler
  2. Aile yaşam şekli
  3. Günlük hareket azlığı
  4. Sağlıksız diyet: Kalori açısında zengin, meyve ve sebze acısından fakir hızlı tüketilebilen besinler.
  5. Medikal sorunlar: Kullanılmak zorunda olunan bazı ilaçlar; bazı antidepresanlar, şeker ilaçları, kortizonlar ve tansiyon ilaçları
  6. Sosyal ve ekonomik şartların kötülüğü
  7. Yaş arttıkça şişmanlık oranının artması
  8. Hamilelik
  9. Sigara içmek
  10. Yetersiz ve düzensiz uyku

 

Bu risk faktörlerinden birine veya birkaçına sahip olmanız illa şişman olacağınız anlamına gelmez. Sağlıklı bir diyet ve düzenli bir egzersiz programı ve yaşam şekli değişimi ile şişmanlığa karşı bireysel savaşabilirsiniz. Eğer bu savaşta başarısız olursanız biz doktorlara başvurabilirsiniz. Şişmanlık ile mücadele çok ciddi bir konudur.